Jak fotit studiový portrét se zábleskovými světly

Pokud považujete dokonalé vyfocení studiového portrétu se zábleskovými světly za nedosažitelnou metu, kterou zvládnou výhradně profíci, jste na velkém omylu. Samozřejmě, že prim v tomto případě hraje technika a vybavení – pokud nechcete desítky tisíc investovat do své vlastní výbavy, nemusíte mít strach. Po celých Čechách najdete mnoho ateliérů a studií nabízených k pronájmu, které jsou zpravidla vybavené vším potřebným. Další možností je zapůjčení techniky domů. To bych doporučovala pouze v případě, máte-li doma dostatek prostoru (některé druhy příslušenství mohou být prostorově náročné – například big umbrelly, deepboxy nebo větší softboxy) a také vhodné prostředí, které na výsledné fotografii nebude působit rušivě. Poté jste již absolutními vládci nad světelným tokem, který záblesková světla produkují, nad příslušenstvím, rozmístěním i nad počtem světel. Že nevíte kde začít? Vše potřebné najdete v následujících řádcích

Kde sehnat modelku nebo vizážistku?

Pokud nemáte štěstí na modelku-partnerku nebo manželku, můžete sáhnout po aktuálně nejoblíbenější metodě TFP (Time for Print). Existuje mnoho webových stránek, ale i facebookových skupin, kde se sdružují začínající modelky, vizážistky i fotografové, kteří si vzájemně vypomáhají. Odměnou pro každého jsou výsledné fotografie, které každý z účastněných může použít ve svém portfoliu.

Chcete fotky dál používat? Nezapomeňte na model release

Pokud uvažujete o tom, že byste fotografie rádi použili dál, například do fotobanky, rozhodně nezapomeňte podepsat smlouvu o dalším použití fotografií mezi vámi a modelkou. Pokud byste tak neučinili, mohla by na vás modelka v budoucnosti vysoudit nemalý peníz. Vzory těchto smluv najdete jednoduše na internetu, stačí jen doplnit jména.

Jaké použít zábleskové světlo

Záblesková světla se od sebe odlišují několika parametry. Tím nejdůležitějším z nich je jejich výkon, který se rámcově pohybuje zhruba od 300 do 800Ws. Pro fotografování v menším interiéru bohatě stačí světla s výkonem okolo 300Ws, například BASIC Pro 300Ws nebo DIGITAL MASTER PRO DM-4.
Tato světla ale nejsou vybavena o funkci HSS (high-speed sync), která je dalším zásadním parametrem. Vysokorychlostní synchronizace umožňuje při používání záblesků nastavit vyšší synchročas než je limit fotoaparátu (většinou 1/250s). U klasických portrétů tuto funkci nevyužijete, ale pokud byste chtěli fotit rychlý pohyb – např. výskok s pohozením vlasů – jistě HSS využijete. Dalším parametrem jsou například funkce jako TTL, easycap, Delay atp., které jsou však při focení základního portrétu postradatelné.

Kolik zábleskových světel použít?

Neexistuje univerzální rada, kolik studiových světel při focení portrétu použít, nicméně nejlepší rada, kterou mi kdo kdy dal, byla “musíš přesně vědět, na co jednotlivá světla používáš, co osvětlují a budou ve výsledném snímku smysl?” Začněte nejprve s jedním hlavním světlem, který modelku nebo modela osvětlí zepředu. Poté přidejte další světlo, kterým ozvláštníte pozadí, například světlo s reflektorem na nízký stativ přímo na modelku, směřující téměř kolmo vzhůru nebo světlo s background reflektorem, který zabraňuje nechtěnému osvětlení modelky/modela. Další světla mohou dobře posloužit ze stran, odkud nádherně zvýrazní siluetu/strany.

Jaké použít příslušenství na záblesková světla

Důležitá rada hned na začátek – na hlavní světlou použít cokoliv, co má oktagonální tvar. Dosáhnete tím tzv. catchingu (jiskry) v oku, která nápadně připomíná slunce, a tím pádem dodává vzezření na přirozenosti. Pokud používáte další zábleskové světlo na pozadí, je vhodné použít background reflektor (reflektor s jednou zkosenou stranou, která zabraňuje nežádoucímu osvětlení portrétovaného). Na zadní světlo, směřující zpět na portrétovaného, používáme zpravidla komínek, který vytváří úzký kužel světla a perfektně se hodí například na prosvětlení vlasů. Používáte-li postranní svícení na dosvětlení obrysů/hran, můžete využít úzkého softboxů, tzv. stripu s voštinou, který vykouzlí dlouhý intenzivní pruh světla.

Vložit komentář