Učený Fotograf z nebe nepadá

Mám kolem sebe fotografy, kteří zaspali a fotografií už se neuživí. Fotodinosauři. Nezvládají grafické editory, přípravu pro tisk, prostě věci, které sebou nese digitalizace a on line svět. V dnešním světě neustálých změn, potřebujete sledovat, jak se věci mají, jinak neudržíte krok.

Při vysílání kurzu "Světlem křížem krážem".

Před 4 roky jsem se zaregistroval na creativelive.com. Je to báječná edukativní platforma, nejen pro kreativce. Nabízí on line vzdělávací kurzy. Kurz si zakoupíte a buď si ho můžete celý stáhnout, nebo ho sledovat online z vašeho účtu. Za ty 4 roky jsem tam utratil už pěkný peníz.

Kvalita kurzů je výborná. Je to dáno tím, že lektoři jsou mistři svého oboru. Jsou to špičkoví odborníci na slovo vzatí. Zarážející je fakt, že tihle odborníci umí, až na drobné výjimky, zprostředkovat velmi příjemně a polopaticky svoje znalosti a zkušenosti. Jakoby každý z nich měl vyštudovanou pědárnu s rétorikou dohromady.

Jeden z dalších zdrojů, který jsem začal sledovat, byla česká obdoba creativelive.com a to kurzyzive.cz. Fungují velmi podobně. Premiéra kurzu se vysílá živě a zdarma. Posléze je kurz setříhán a zpoplatněn. Vystupují tam zvučná jména jako Petr Bambousek, Filip Matušinský, Roman Sejkot a další, kteří nejen v české  fotografii něco znamenají.

V té době kurzy živě byli na začátku a potýkali se čas od času s technickými problémy. Občas chrastil zvuk, někdy blblo video atd.. Kurzy živě jsou postaveny především na vášni k fotografii a nadšení celého týmu pro tento projekt. Je to sice byznys, ale profit tam není to první a poslední.

Velmi příjemná společnost. Na Apríla bude další běh.

Nevím jestli jsem tak vychován, nebo to je prostě nějak ve mně, ale rád pomáhám. A protože lidi, kteří se motají kolem Kurzů živě jsou moje krevní skupina, čas od času jsem jim s něčím píchnul.

Každý vysílaný kurz jsem sledoval a pokud jsem zjistil, že je prostor to posunout někam dál, tak jsem svůj podnět na ně přepinknul. A tak jsem si vlastně vykoledoval nabídku vystoupit jako lektor.

Z kurzu "Svícení v exteriéru"

Kývl jsem na to. Nebyl jsem si jistý, jestli mám co učit, jestli jsou moje fotografie natolik kvalitní, aby chtěl někdo vidět, jak je vlastně vyrábím. Stát před kamerami? Brrrrrr. Důvod proč jsem souhlasil byl jednoduchý. Mohl jsem být vidět. Dostat se do podvědomí. Mohl jsem budovat svou značku – mé jméno. Věděl jsem, že pro byznys to bude dobré.

Studoval jsem peďárnu na Karlovce. Během studií jsem učil Angličtinu, takže to lektorování bych měl mít už trošku v krvi. Nenechal jsem nic náhodě. Na svůj první kurz jsem se připravoval tři měsíce. Ladil jsem každý detail. Před samotným kurzem jsem měl ateliér celé dopoledne pro sebe. Prošli jsme komplet kurz nanečisto. Zkotrolovali techniku. Na premiéru kurzu Světlem křížem krážem dorazilo do studia 12 diváků. Tři a půl hodiny utekly jako voda. Reakce diváků byly pozitivní. Sledovanost vysoká a prodej nečekaný. Byl jsem z toho paf a musím Vám říct, že mě to celé bavilo. Užil jsem si to a ten večer jsem věděl, že v tom chci pokračovat.

Později na základě kladného doporučení studenta mě vítr zavál do Fotoinstitutu, kde vyučuji, jako jeden z lektorů, v rámci rekvalifikačního kurzu “Portrétní fotograf”. Je to pro mě velká čest učit vedle Roberta Vana nebo Kamila Vargy. O tomhle se mi vážně nesnilo.

Blýskání kapek deště. Workshop "Kreativní portrét" na Šumavě

V létě vyrážím na  Šumavu do Kašperek, kde tři dny řádíme s bateriovými světly. Učíme se, jak namíchat koktejl ze zábleskového a přirozeně dostupného světla. Je to doopravdy výživná záležitost, kdy se Vám ještě dlouho po workshopu bude blýskat před očima.

Svoje kurzy stavím tak, abych s nimi jako účastník sám byl spokojen. Teorie ano, ale jen ta nezbytně nutná, vše ostatní je praxe. Výuka musí být maximálně názorná a praktická. K výsledkům se musíte profotit.

 

Odkazy na některé z mých kurzů:

Kurzy živě

Balíček kurzů na kurzyzive.cz

Fotoinstitut:

Svícení v exteriéru

Kreativní portrét

Retuš v Adobe LR a Photoshop

 

Související příspěvky

Vložit komentář